Blog

Çocuğunuzun Sınıfında Kaynaştırma Öğrencisi Varsa Dikkat!

Çocuğunuz okula yeni başladı ve sınıfında bir kaynaştırma öğrencisi var ya da bu yılki sınıfına kaynaştırma öğrencisi geldi.

Çocuğuyla aynı sınıfta kaynaştırma öğrencisi olan ailelerin bazı çekindiği, korktuğu hususlar olabiliyor. Bu çekincelerle ilgili ne yapılabilir ve olaya nasıl yaklaşmak gerekir bir bakalım.

Öncelikle kaynaştırma öğrencilerinden korkunuzu ve çoçuğunuzun ondan kötü etkileneceği fikrini hemen sakince yere bırakın.

Kaynaştırma öğrencileri aynı sizin gibi birer anne babanın evladı ve damarlarında sizinkiler gibi aynı kan akıyor. Onların anne babaları da sizin gibi çocuklarının potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarabilmesi için çabalıyor.

Hatta sizin çocuğunuzdan daha fazla çabayla aynı okula girdi; okula başlamadan önce bir sürü terapi seansları, özel eğitim vs. alarak okula hazır hale geldiler; yani okula gitmek için muhtemelen sizden daha çok çabaladılar.

Her çocuk gibi onlar da masumlar, durduk yere hiçbiri kimseye zarar vermeyecektir. Eğer öfke krizi gibi bir şey geçiriyorsa, mutlaka bir sebebi vardır ve bu sebep ortadan kalktığında rahatlayıp normal şekilde gününe devam edecektir.

Çocuğunuz kaynaştırma öğrencisine benzemez, onun davranışlarını örnek almaz, çocuğunuzun seviyesi düşmez.

Tam tersine zorluk yaşayan bir bireye yardımcı olabilmeyi, yardımlaşmayı, empati kurmayı öğrenir … Örneğin duygusal zekası gelişir.

Artık böyle çekinceleri ve korkuları bir kenara bırakıp onları anlamanın, hep birlikte el ele verip daha insanca yaşamanın zamanı gelmedi mi?

Unutmayın engelli bir bireyin ya da ailesinin yaşadıkları her an sizin de başınıza gelebilir…

Sevgiyle kalın…

Uzm. Psikolog Çağın Mert Öğüt

www.caginmertogut.com

Çağın
Çocuğunuz okula yeni başladı ve sınıfında bir kaynaştırma öğrencisi var ya da bu yılki sınıfına kaynaştırma öğrencisi geldi. Çocuğuyla aynı sınıfta kaynaştırma öğrencisi olan ailelerin bazı çekindiği, korktuğu hususlar olabiliyor. ...
0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.