Alternatif Terapiler

Bioenerjetik Psikoterapi

Beden bilinci, insanın en geniş bilinç alanıdır. Duyguların, düşüncelerin ve egonun özbilinci ancak sağlıklı bir beden özbilinci temelinde gelişir.

Özbilinç gelişimine olanak sağlayan Bioenerjetik Psikoterapi yöntemi, aslında Bionerji ve Psikoretapi alanlarının birleştirilmesinden doğan bir yöntemdir. Beden ve ruh bütünlüğünü önemseyerek, insanı bir bütün olarak ele alır. Bu şekilde psikoterapinin hızlanmasını ve daha etkin sonuçlar alınmasını sağlar

EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri)

Yaşam enerjisi, vücudumuzdaki enerji noktaları aracılığıyla dolaşır. Negatif düşünceler, travmalar, olumsuz duygular bu enerji noktalarında blokaja neden olur. Bu da bedensel rahatsızlıklar veya psikolojik acı olarak kendini gösterir.

EFT, bedendeki bazı enerji noktalarına vuruş ve olumlamalarla, tıkanmış enerjileri dağıtmayı ve dengelemeyi amaçlayan bir tekniktir.

EFT, yaşadığımız birçok sorunun çözümlenmesine olanak sağlar. Geçmişten getirdiğimiz sorunlar, bugün yaşadığımız stresler ve geleceğe dair endişelerimiz EFT ile çözümlenir.

Felsefî Danışmanlık

Binlerce yıl öncesinden filozofların, karşılarına çıkan kişilerle sorgulama ve tartışma pratiği yaptıkları bilinir. Bu pratik, Felsefî Danışmanlık olarak 1980’de Alman filozof Gerd B. Achenbach tarafından insan ve yaşam pratiğine uyarlanmıştır. Daha sonra birçok ülkeye yayılmış ve ülkemizde de, hem üniversitelerde bölüm olarak açılmış hem de çeşitli kurumlarda danışmanlık alanında yaygınlık göstermeye başlamıştır.

Günlük yaşam pratiğimizin içerdiği sorunlara çare olarak birçok yöntem ve terapi deneyimleri yer almaktadır. Kişinin özel yaşamını ve düşünce dünyasını önemseyen bir alan olarak Felsefî Danışmanlık, kişilerin sorunları ile yüzleşmeleri, gerçek sorunun ne olduğunun farkına varmaları, sorun olarak nitelendirdiği şeylerin arkasında yatan nedenleri açığa çıkarma gibi aşamalarıyla felsefî bir yolculuğu kapsar. Bu yolculukta danışman sadece bir rehber görevi görür.

Felsefî danışmanın görevi, çeşitli düşünme yöntemleriyle danışana, sorununun ardında yatan “neden”leri (temel sorunu) ortaya çıkarmasında yardımcı olmaktır. Arkada yatan temel neden/ler bilinmedikçe sorunlara çözüm bulmamız zorlaşır veya bulduğumuzu sansak da, içsel sorunlarımız yaşam boyu peşimizi bırakmaz. Felsefî danışman, sizi, bu içsel yolculuğa çıkarmayı ve bu yolculukta size yardımcı olmayı, felsefenin ışığıyla iç dünyanızı keşfetmenizi ve aydınlatmanızı amaçlar.